Simona Bandita skatina mokytis finansų valdymo

Radijo laidų vedėja Simona Albavičiūtė-Bandita iš savo patirties sako – geriau pradėti finansų niuansų mokytis kuo anksčiau. Ji net už galvos susiima laukdama gegužės 1-osios, kai reiks deklaruoti pajamas. Kasmet artėjant tai datai vedėja prisimena, jog teks skaudžiai atsigriebti už žiūrėjimą į finansus pro pirštus, ir retoriškai klausia, kodėl to niekas nemokė mokykloje. Sesės, gyvenančios Danijoje, šeima jai – pavyzdys, kaip reikia sistemingai planuoti savo išlaidas.

Kadangi mano tėtis buvo matematikos mokytojas, nenorėdama daryti jam gėdos, labai gerai mokiausi matematiką, o vėliau pamilau ją taip, kad ji tapo mano mėgstamiausiu dalyku. Žiauriai norėčiau, kad taip būtų ir su mokesčiais bei finansų valdymu. Nes viena – mokėti spręsti kvadratines lygtis ar skaičiuoti integralus, o visai kas kita laviruoti suvokiant finansų niuansus, kurie tokie svarbūs gyvenime“, – pasakoja Simona Bandita.

Anot radijo laidų vedėjos, už galvos deklaruojant pajamas griebiasi ne tik ji, bet ir nemaža dalis draugų, vystančių savo veiklas – tą dieną aiškiausiai pasimato, kokių spragų yra finansų žiniose.

„Juk jei kažko nesumoki laiku, nesurenki visų sąskaitų-faktūrų ar padarai vieną iš milijono kliurkų, į balą gali tekti išmesti kelis tūkstančius eurų. Ir ne iš blogos valios, o tiesiog per neišmanymą. Jūs galite tokių klaidų nedaryti ir dar turite progos išmokti, sakau iš savo patirties. Vienas iš būtų – ne tiesiog brauzinti socialiniuose tinkluose ar chatinti, o savo išmaniuosius telefonus panaudoti žaidimo forma sudalyvaujant „Europos pinigų viktorinoje“, – jaunimą domėtis finansais skatina Simona Bandita.

Radijo laidų vedėja pasakoja, jog jai pavyzdys, kaip sistemingai reikia planuoti savo pinigų srautus, yra jos sesės šeima, gyvenanti Danijoje: „Jie viską skaičiuoja, tiksliai susidėlioja, kiek per metus turi papildomų išlaidų – pavyzdžiui, atostogos, stomatologas, automobilio draudimas. Ir tą sumą padalinę iš dvylikos kas mėnesį perveda į specialią sąskaitą. Tuomet sulaukus atostogų nebeištinka šokas, iš kur gauti pinigų. Aš kas metai žadu sau, kad ir pati taip darysiu. Kol kas tai – ir vėl vienas iš mano Naujųjų metų tikslų.“

Simona Bandita skatina 13-15 metų jaunimą registruotis ir kovo 22 d. dalyvauti Lietuvos bankų asociacijos organizuojamoje Europos pinigų viktorinoje bei laimėti ir važiuoti į Briuselį, o iš ten parsivežti 3000 eurų savo mokyklai. Europos pinigų viktorina – šiemet pirmą kartą net 30 Europos šalių vyksiantis konkursas, kurio tikslas – skatinti bei gerinti 13–15 metų vaikų finansinį raštingumą.